Gołkowice, położone około 8 km na południowy zachód od Jastrzębia, istniały już jako osada w 1211 r. Z początkiem XIII w. był tu zamek - letnia rezydencja Piastów opolsko-cieszyńskich. Książę Władysław wybudował kaplicę zamkową p.w. Św. Michała Archanioła, która w roku 1650 była niemal całkowicie w ruinie.
W 1687 r. wybudowano nową kaplicę, ale już pod wezwaniem Św. Anny. Kaplica ta w roku 1874 była bardzo zniszczona, ponieważ niekatoliccy właściciele Gołkowic nie dbali o nią. W 1878 r. wzniesiono istniejący do dziś drewniany kościół p.w. Św. Anny. Był on filią kościoła godowskiego. Dopiero 1 grudnia 1957 r. ustanowiono w Gołkowicach samodzielną stację duszpasterską. Po wybudowaniu nowej świątyni, dalsze istnienie drewnianego kościoła jest zagrożone.
Kościół jest orientowany i - jako jeden z nielicznych - jest przykładem konstrukcji słupowej. Zamknięte wielobocznie prezbiterium jest węższe od nawy, którą zbudowano na planie kwadratu. Do nawy przylega kwadratowa wieża o pochyłych ścianach, krytych gontem, z nadwieszoną izbicą szalowaną deskami i zwieńczona pirami-dalnym hełmem krytym blachą. Wieża pochodzi ze starego kościoła p.w. Św. Anny w Pruchnej. Od strony północnej do prezbiterium jest dobudowana zakrystia wraz z wejściem na ambonę.
Ściany kościoła są oszalowane deskami. Wokół nawy od południa biegną gontowe soboty, zaś od północy - przy zakrystii - obudowane (przez co powstał składzik).
Dach jest jednokalenicowy, siodłowy, kryty eternitem. Nad prezbiterium umieszczono neogotycką wieżyczkę na sygnaturkę, krytą blachą.
Wnętrze kościoła nie jest jednolite stylowo. Obok fragmentów barokowych znajdują się tu fragmenty gotyckie. W gotyckim ołtarzu głównym umieszczony jest obraz patronki kościoła św. Anny oraz figury śś. Piotra i Pawła i obraz Świętej Rodziny. W lewym ołtarzu bocznym umieszczona jest rzeźba przedstawiająca Jezusa i św. Franciszka, a po bokach - figury śś. Jadwigi i Agnieszki. Prawy ołtarz poświęcony jest Matce Boskiej Niepokalanej (figura centralna) oraz św. Stanisławowi Kostce i św. Marii Goretti (boczne figury - współczesne).
Ciekawym elementem wyposażenia kościoła jest późno-gotycka ambona przeniesiona do Gołkowic z kościoła z Dolnej Lubomii. Na parapecie ambony umieszczone są barokowe rzeźby czterech Ojców Kościoła: śś. Augustyna, Grzegorza, Ambrożego i Hieronima, pochodzące z XVIII w.
Empora chóru muzycznego jest prosta, wsparta na czterech drewnianych słupach. Stropy i ściany kościoła są potynkowane. W kruchcie umieszczona jest drewniana kropielnica.
źródło: http://krajoznawca.org/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz