MISTAECZKO ŚLĄSKIE :: historia miasta

Miasteczko Śląskie - historia
woj. śląskie, powiat tarnogórski, Miasteczko Śląskie
2020.12.26 |X|

Początki osady sięgają początku XVI w. i odkryciu w okolicy złóż rud i kruszców. Powstałą osadę zwano niegdyś Żyglińskimi Górami. W 1561 r. ówczesny właściciel ziemi bytomskiej - Jerzy Fryderyk von Ansbach nadał nowej osadzie prawa miejskie, pieczęć oraz herb z wizerunkiem św. Jerzego zabijającego smoka. Osada odtąd nazywała się Georgenberg (w wolnym tłumaczeniu Góra Jerzego). Jej rozwój związany był z wydobywaniem rud srebra i ołowiu.

W plebiscycie na Górnym Śląsku przeprowadzonym 20 marca 1921 r. w miejscowości większość osób głosowała za przyłączeniem do Polski. Za Polską oddano 666 głosów (56%), za Niemcami zaś 524 głosy (44%). W 1922 r. Miasteczko włączono do Polski.

W 1945 r. Miasteczko Śląskie utraciło prawa miejskie, aż do 1963 r. Już po dwunastu latach, w wyniku reformy administracyjnej z 1 czerwca 1975 r., stało się dzielnicą Tarnowskich Gór. Po wielu staraniach odzyskało prawa miejskie 30 grudnia 1994 r. W 1968 r. rozpoczęła pracę huta cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim. Huta dawała zatrudnienie miwszkańcom, ale też była przyczyną zatrucia środowiska naturalnego okolic jak i miasta. W latach 80. bardzo duży procent mieszkańców Miasteczka Śląskiego chorował na ołowicę.

W centrum miasta znajduje się zabytkowy budynek Ratusza oraz obok murowany kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP i  św. Jerzego poświęcony w 1906 roku oraz zabytkowy drewniany kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP i  św. Jerzego.

Przez miasto przebiega trasa rowerowa oraz szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny zielony Szlak Stulecia Turystyki,
  • szlak turystyczny niebieski Szlak Świerklaniecki,
  • szlak turystyczny żółty Szlak Gwarków Górnośląskich.

Jedną z turystyczny atrakcji jest czynna w okresie letnim kolej wąskotorowa. Od 1990 r. wprowadzono przewozy pasażerskie – turystyczne na odcinku Bytom – Miasteczko Śląskie, a na pozostałych odcinkach przewozy osobowe specjalne. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe umożliwiają skorzystanie z przejazdów koleją o prześwicie 785 mm, która w 2003 r. skończyła 150 lat swego istnienia.

Miasteczko Śląskie leży na szlaku kolejowym Lubliniec - Katowice. W mieście znajduje się stacja kolejowa, na której zatrzymują się pociągi osobowe. W granicach miasta zaczyna się jeden z największych węzłów kolejowych w Europie – stacja rozrządowa Tarnowskie Góry.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz